VVD logo

VVD: naftas produktu un rapšu eļļas smakas atkal ietekmējušas ventspilnieku ikdienu

28.08.2019 Ventspils reģionālā vides pārvalde (reorganizēta ar 01.11.2020.)

Ventspilī pēdējo dienu laikā ir novērots lēns (2- 5 m/sek.) mainīga virziena vējš, kurš bieži iegriezās Ziemeļu un  Ziemeļrietumu virzienā, pūšot no Ventspils ostas termināļiem uz pilsētas pusi. Tas radīja īslaicīgus labsajūtas traucējumus tuvējās apkārtnes iedzīvotājiem un Valsts vides dienesta (VVD) Ventspils reģionālā vides pārvalde (RVP) saņēma vairākas sūdzības par smakām pilsētā.

25.augustā, pārbaudot sūdzības par naftas produktu smakām, vides inspektori konstatēja vieglu, periodisku mazutam raksturīgu smaku, kas nerada traucējumus.

Sazinoties ar A/S “Ventbunkers” dispečeru, tika noskaidrots, ka uzņēmums veic mazuta noliešanu no dzelzceļa vagoncisternām, bet ir jau ir paši konstatējuši, ka mainīsies vēja virziens - uz Ziemeļrietumiem, kas pūš virzienā no termināļa uz pilsētu, un ir pieņēmuši lēmumu samazināt sūkņu jaudu. Rezultātā smaka pēc stundas vairs nav tikusi konstatēta. Arī 27.augustā, kad VVD Ventspils RVP saņēma sūdzības par naftas produktu smakām, uzņēmumā AS “Ventbunkers” notika mazuta noliešana no vagoncisternām. Smaka varēja rasties, atverot cisternu vākus, jo cisternās esošais mazuts bija uzsilis un zalvveida izmešu veidā nonāca vidē. Tā kā vāku atvēršana bija īslaicīga, tad arī smaka, kas izplatījās, nebija traucējoša. Vides inspektors konstatēja smaku īsā 10 – 15 minūšu ilgā periodā.

Veicot smaku pārbaudes, tiek izskatīti arī e-degunu rādītāji un secināts, ka pilsētas publiskajās teritorijās uzstādītie monitori pārsniegumus (5 smaku vienības) nav reģistrējuši.

25.augustā un 27.augustā VVD Ventspils RVP saņēma iedzīvotāju sūdzības par rapšu eļļas smaku. Uzņēmums SIA “BioVenta”, kas iegūst eļļu no rapša sēklām, tās vispirms žāvējot, bija uzsācis kārtējo ražošanas ciklu un, neraugoties uz šobrīd uzņēmumā pieejamajām tehnoloģijām, nespēja pilnībā novērst smaku emisiju.

Uzņēmums jau šobrīd veic temperatūras pazemināšanu, rapšu sēklas žāvējot, kas nedaudz  samazina smaku emisiju, un strādā pie iespējamo tehnoloģiju izpētes, kas uzlabotu un modernizētu  ražošanas procesu.

VVD Ventspils RVP ir rekomendējusi uzņēmuma SIA “BioVenta” pārstāvjiem iepazīties ar citu Ventspils uzņēmumu  pieredzi, kuros patlaban ir iespējams novērtēt jau uzstādīto smaku emisiju samazināšanas iekārtu darbību.

 

 

© Valsts vides dienests 2009 - Informācija pēdējo reizi atjaunota 25.06.2024